تالیف: David E.Radcliffe and Jiri Simunek

ترجمه: حبیب خداوردیلو، سینا بشارت و رحمان باریده

دانشگاه ارومیه، ۱۳۹۶

کتاب “فیزیک خاک با HYDRUS: مدل‌‌سازی و کاربردها” با تکیه بر امکاناتی از جمله:

  • پوشش گستره‌‌ای از مفاهیم پایه‌‌ای تا کاربردهای عملی،
  • دارا بودن ابزار مدرن مدل‌‌سازی برای آموزش و یادگیری فیزیک خاک،
  • نمایش مفاهیم با شبیه‌‌سازی یک و دو بعدی با استفاده از مدل‌‌های عددی، که بخشی از نرم‌‌افزار HYDRUS است،
  • آموزش Rosetta‌ که یک مجموعه داده بزرگ از ویژگی‌‌های هیدرولیکی خاک را دارد،
  • آموزش برنامه نرم‌‌افزار RETC برای برازش منحنی رطوبتی و برنامه نرم‌‌افزار STANMOD برای برازش مدل‌‌های تحلیلی مسائل انتقال املاح،

و با داشتن ویژگی‌‌های آموزشی منحصر به فرد از جمله:

  • مثال‌‌های پرشمار و تکالیف متعدد،
  • استخراج معادلات در پایان هر فصل،
  • استفاده گسترده از مدل خانواده HYDRUS،
  • استفاده از اکسل به‌جای نرم‌‌افزارهای تخصصی و
  • موجود و قابل دانلود بودن شبیه‌‌سازی‌‌های نرم افزار شرح داده شده در متن،

می‌تواند کمک شایانی در آموزش مؤثر و سودمند فیزیک خاک نماید.

مدل‌‌های عددی به ابزاری بسیار کارآمد تبدیل شده‌‌اند، که این امر کاربرد آن‌ها در حل مسائل را به‌گونه‌ای فزاینده گسترش داده است. رابط‌‌های کاربرپسند، نصب و راه‌‌اندازی مدل‌‌ها را بسیار ساده‌‌تر و قابل درک‌‌تر نموده است و افزایش سرعت رایانه می‌‌تواند مسائل دشوار را در عرض چند دقیقه حل کند. از آنجا که سازنده نرم‌‌افزار HYDRUS، دکتر Jiří Šimůnek، نیز نویسنده مشترک این کتاب است یکی از ویژگی‌‌های بارز این کتاب توصیف شبیه‌‌سازی یک و دو بعدی و نمایش انیمیشن رایانه‌ای مدل‌‌های عددی با استفاده از نرم‌‌افزار HYDRUS می‌‌باشد.

این کتاب توسط دکتر David Radcliffe (نویسنده اول کتاب) در کلاس‌‌های درس در دانشگاه Georgia  آزموده شده و مثال‌‌های پرشمار و تکالیف متعددی در آن گنجانده شده است. این کتاب دسترسی دانشجویان به برنامه HYDRUS-1D و همچنین برنامه Rosetta‌ را، که حجم زیادی از اطلاعات ویژگی‌‌های هیدرولیکی خاک را دارد، فراهم می‌‌آورد. نویسندگان از HYDRUS-1D برای حل مسائل نفوذ، تبخیر و نفوذ آب در خاک‌هایی با بافت‌‌های مختلف و خاک‌های لایه­ای  استفاده کرده‌‌اند. آن‌ها همچنین این نرم‌‌افزار را برای حل مسائل جریان گرما و انتقال املاح در این سیستم‌‌ها، از جمله در شرایط فیزیکی و شیمیایی غیرتعادلی، بکار برده‌‌اند. این کتاب مثال‌‌هایی از جریان دو بعدی در مزرعه، چاهک و حاشیه موئینگی با استفاده از نرم افزار HYDRUS (2D / 3D) دارد. در این کتاب استفاده از دو بسته نرم‌‌افزاری دیگر، RETC و STANMOD، که مکمل سری HYDRUS هستند، نیز نشان داده شده است.

تجربه نشان می‌‌دهد استفاده از کدهای مبتنی بر ویندوز در هنگام آموزش در یادگیری اصول آب و حرکت املاح، حتی برای کاربرانی با دانش بسیار اندک از فیزیک خاک و رشته‌‌های مرتبط و با تخصص محدود ریاضی، بسیار مؤثر و سودمند است. این کتاب هم برای تدریس دوره‌‌های تحصیلات تکمیلی و مقطع کارشناسی و یا پایین‌‌تر در فیزیک خاک و یا هیدرولوژی ناحیه غیراشباع مناسب است و هم می‌‌تواند به‌عنوان یک خودآموز برای یادگیری چگونگی استفاده از مدل HYDRUS استفاده گردد. با اطلاعات موجود در این کتاب، خواننده می‌‌تواند مدل را برای حالات مختلف و با پارامترهای مختلف اجرا نماید و بدین ترتیب درک بهتری از فیزیک جریان آب و انتقال املاح به دست آورد.

علاقه­ مندان می­توانند جهت ثبت سفارش و خرید با شماره ۰۴۴۳۲۷۷۹۹۳۰ یا ۰۹۱۴۱۸۶۹۴۲۷ انتشارات دانشگاه ارومیه تماس حاصل فرمایند.