همایش بزرگداشت روز جهانی خاک به همت دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد و انجمن علمی علوم خاک روز سه‌شنبه ۱۴ آذر در سالن منتظر قائم دانشگاه یزد برگزار شد.

منابع خاک کشور به عنوان ثروت عظیم ملی و بستر اصلی کشاورزی و محیط زیست، در قرن گذشته در سطح جهانی و ملی، مورد بی مهری قرار گرفته و این عدم توجه، بروز مشکلات عدیده‌ای را در بهره وری کشاورزی و حفاظت محیط زیست به دنبال داشته است. خوشبختانه در دو دهه اخیر توجه اندیشمندان جهانی به موضوع مهم منابع خاک معطوف گردیده است که تعیین روز پنجم دسامبر در هر سال به عنوان روز جهانی خاک، بیانگر این بیداری است. در این نشست علمی، مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، مرکز ملی تحقیقات شوری، سازمان آموزش و تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، اداره کل منابع طبیعی و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی و دانشجویان حضور داشتند.

در ابتدای مراسم دکتر حمید سودائی زاده رئیس دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد، با خوش آمدگویی به حضار طی سخنانی با اشاره به اهمیت و جایگاه خاک این روز جهانی را گرامی داشت. دکتر حمیدرضا عظیم زاده عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی نیز در مورد فرسایش خاک؛ اثرات زیست محیطی فرسایش و همچنین خطراتی که به دنبال دارد صحبت کرد. مهندس مهدی مروتی معاون امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی یزد نیز اظهار کرد: قوانین خاک و مدیریت ارزیابی اراضی در حفظ خاک از اهمیت بالایی برخوردار است. دکتر یوسف هاشمی نژاد از مرکز ملی تحقیقات شوری نیز بیان کرد: تغییر اقلیم می تواند روی شوری خاک تاثیر بگذارد و توجه به آن در حفظ خاک اهمیت دارد. دکتر علی طالبی عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی از سخنرانان دیگر این مراسم بود که در مورد اخلاق خاک و اهمیت و جایگاه آن در حفظ خاک سخنرانی کرد.
لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر