نخستین همایش استانی بزرگداشت روز جهانی خاک در روز سه شنبه ۱۴ آذر ۹۶ با حضور خانم آذروند مدیرگروه طرح و برنامه معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی همدان برگزار شد.

دبیر این همایش هم با اشاره به اینکه آب و خاک مهمترین منابع تولید ما در بخش کشاورزی است افزود: اگر خاک نباشد زندگی انسان غیرممکن می‌شود.

آقای منصور خزایی افزود: خاک مخزن آب است و با وجود اهمیت خاک، جایگاه و نقش خاک به علت ناآگاهی‌ها و مدیریت نادرست از سوی کشاورزان و بهره‌برداران خاک دچار چالش‌هایی شده است.

دبیراجرایی همایش استانی خاک با اشاره به اینکه یکی دیگر از چالش‌ها در حوزه خاک خرد و پراکنده شدن اراضی است، بیان کرد: به دلیل ضعف قوانین روز به روز اراضی خرد و کوچک می‌شود. او با اشاره به اینکه هرچه اراضی کشاورزی در قطعات کوچک‌تری باشد، بهره‌ وری از منابع تولید کاهش پیدا می‌کند، افزود: چالش دیگر در مقابل حفاظت اراضی تخریب ساختمان خاک است که به دلیل مصرف کود شیمیایی رخ می‌دهد.

آقای خزایی ادامه داد: سطح آگاهی کشاورزان تا حدودی بالا رفته و اهمیت موضوع و چالش‌های خاک برای کشاورزی تشریح شده و این موضوع از سوی کشاورزان پذیرفته شده است. او خاطر نشان کرد: یکی از محور‌های همایش جا انداختن اهمیت خاک و جایگاه خاک برای مسؤولان و بهره‌برداران کشاورزی و دوم شناخت چالش‌های خاک و ارائه راهکار برای رفع چالش‌ها است.

دبیر همایش خاک با بیان اینکه مطالعه و شناسایی همه خاک‌های استان و تشکیل بانک اطلاعاتی در استان همدان پیگیری می‌شود، افزود: به دنبال تقویت جایگاه تشکیلاتی در وزارت جهاد کشاورزی هستیم.

آیت الله محمدی نماینده ولی فقیه در استان همدان در این همایش با اشاره به اهمیت خاک در قرآن گفت: خاک یک نعمت الهی است که در حفظ ونگهداری آن باید کوشا باشیم .

آقای رضوانی جلال، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان هم دراین مراسم گفت: خاک به عنوان یکی از مهمترین اجزاء طبیعت دارای اهمیت ویژه ای در کشاورزی و منابع زیستی و غذایی است.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر