ششمین همایش ملی روز جهانی خاک با کوشش گروه آموزشی علوم و مهندسی خاک،انجمن علمی و دانشجویی علوم و مهندسی خاک و سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی و مدیریت آب‌وخاک و امور فنی مهندسی در ۱۴ آذرماه ۱۳۹۶ از ساعت ۹ الی ۱۲ در ساختمان تحصیلات تکمیلی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد با حضور مسئولین استانی و کشوری و اساتید برجسته دانشگاه برگزار گردید.

شایان‌ذکر است همایش خاک سالم بر محور مباحث بهبود تغذیه، تأمین آب سالم، دستیابی به امنیت غذایی، کاهش تغییرات اقلیمی و کاهش مهاجرت اجباری استوار بود.

مهندس محمدابراهیم بهبودی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان٬ با بیان اینکه طبق اعلام سازمان خوارو بار و کشاورزی سازمان ملل (فائو) در سال ۲۰۱۵ میلادی روز پنجم دسامبر مصادف با ۱۴ آذر را به عنوان روز جهانی خاک نامگذاری کرده، بیان کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته به موضوع خاک که بستر اصلی تولید و ثروت جامعه محسوب می‌شود، توجهی نشده است.

وی افزود: بدین منظور بنا بوده همه ساله در روز جهانی خاک با برپایی همایش و جلسات تخصصی، برای تغییر نگرش و ارتقای وضعیت خاک‌های کشور که روبه نابودی است، توجه و اقدامات ویژه‌ای صورت گیرد.

بهبودی بیان کرد: بحران خاک خیلی بیشتر از بحران آب، زندگی انسان ها را تهدید می کند، اگر وضعیت به همین. روال پیش برود سوء تغذیه عامل کشتار جامعه بشری در جهان خواهد بود.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه بیش از ۳۵ درصد خاک های مناطق خشک استان خراسان رضوی با مسئله شوری و قلیائیت روبه‌روست، تصریح کرد: نداشتن عناصر غذایی و کمبود موادآلی و چرای مفرط دام در برخی مناطق استان از جمله مواردی است که بایستی برای بهبود خاک های استان دردستور کار قرار گیرد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر