آئین بزرگداشت «روز جهانی خاک» پیش از ظهر دوشنبه ۲۶ آذر ۹۶با حضور رئیس انجمن علوم خاک ایران، کارشناسان، استادهای دانشگاه و دانشجویان در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

در تقویم جهانی پنجم دسامبر به عنوان روز جهانی خاک نامگذاری شده اما همزمانی این روز با هفته پژوهش در ایران موجب شد همایش بزرگداشت این روز با تاخیر یک هفته ای برگزار شود. شعار امسال روز جهانی خاک نیز «مدیریت پایدار خاک، کلید سازگاری با خشکسالی» بوده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در این همایش اظهار کرد: خاک برای انسان ها ارزش بسیاری دارد زیرا وجود ما از خاک است و بقا و حیات ما به آن وابسته است.

محمدهادی معیری خاطرنشان کرد: البته نباید این نکته را فراموش کنیم که خاک بدون آب کاربرد لازم را ندارد و این دو مکمل هم هستند و نمی دانیم کدام بر دیگری اولویت دارد.

معیری با اشاره به مضرات خاک بیان کرد: خاک در کنار تمام فوایدی که دارد در اثر بی توجهی ممکن است به آلودگی هوا و ایجاد ریزگردها بیانجامد و امنیت غذایی را به خطر اندازد.

به گفته وی، این مسائل نشان می دهد خاک بسیار مهم است و باید به خوبی مدیریت شود. اساتید و دانشجویان باید از فرسایش و آلودگی خاک جلوگیری کنند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر