به مناسبت روز جهانی خاک و بزرگداشت آن در کشور، اولین همایش روز جهانی خاک در ۲۰ آذر ۱۳۹۶ در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی کرمانشاه با حضور معاونین و اساتید دانشگاه، مسوولین اجرایی استان و دانشجویان برگزار شد.

دو سال پیش مجمع عمومی سازمان ملل، ۵ دسامبر را به‌عنوان روز جهانی خاک ون یز سال ۲۰۱۵ را به‌عنوان سال بین‌المللی خاک با پیام «خاک سالم برای زندگی سالم» اعلام کرد. این کار باهدف بالا بردن آگاهی جوامع و تصمیم‌گیرندگان، آموزش‌های عمومی، پشتیبانی از سیاست‌ها و اقدامات مؤثر برای حفاظت از منابع خاک، ترویج سرمایه‌گذاری در مدیریت پایدار خاک، تقویت اهداف توسعه پایدار و دستور کار پس از ۲۰۱۵، جمع‌آوری اطلاعات و نظارت در تمام سطوح برای حفاظت خاک انجام گرفت.

مقام معظم رهبری قضیه خاک را از قضیه آب مهم‌تر دانستند و فرمودند “ما مشکل آب هم داریم، مشکل بزرگی هم هست، لکن برای تهیه آبراه‌های فراوانی وجود دارد. برای تهیه خاک حاصلخیز این راه‌ها دیگر وجود ندارد. یعنی بی‌توجهی به مبانی حفظ محیط‌زیست؛ آسیبی که وارد می‌شود، آسیبی نیست که بشود، جبران کرد؛ خوب می‌شود پیشگیری کرد، می‌شود علاج کرد.”

در شروع همایش ریاست پردیس کشاورزی و منابع طبیعی و دکتر امیری نژاد دبیر علمی این همایش به اهمیت خاک اشاره نمودند. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گزارشی از پروژه‌های اجرایی انجام‌شده در حوضه‌های آبخیز مهم استان کرمانشاه ارائه نمود.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر