منوچهر گرجی در نشست هم اندیشی خاک که با حضور کامبیز بازرگان رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور ، سعید سعادت مدیرکل محیط زیست و سلامت غذای وزارت جهاد کشاورزی ، مهندس علی اکبر متقی فرد رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین و معاونین ومدیران این سازمان و اساتید دانشگاه ها و محققین در مجموعه باغستان سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد با بیان این مطلب افزود : امنیت غذایی فقط کمیت نیست بلکه باید کیفیت آن نیز مورد توجه قرار گیرد همانطور که عدم  توجه به خاک  کشور  بحران آب را بدنبال خواهد داشت .

وی اظهار داشت : توجه به مدیریت خاک، ضمن افزایش کیفیت  آن  تاثیر قابل توجهی بر افزایش کمی منابع آب و بهره‌وری آن و همچنین ارتقاء کیفیت آب دارد بنابراین  حفاظت از خاک، ضمن کاهش هزینه ها و افزایش درآمد کشاورزان، باعث افزایش بهره‌وری آب نیز خواهد شد .

گرجی با بیان اینکه ۹۹ درصد غذای انسانها در جهان  بواسطه خاک تولید می شود گفت : تولید محصولات کشاورزی  و تامین امنیت غذایی، تولید پوشاک، چوب ،گیاهان دارویی ، تنظیم گازهای هوا و تعادل بخشی به آن ،  دفن پسماندها، تصفیه آلایندهها و فاضلاب، کاربرد عمرانی، صنعتی، داروسازی و تولید انرژی از جمله خدمات و کاربرد خاک در جامعه است اما  به تازگی بشر از  این منابع خدادادی  غافل شده است.

رئیس انجمن علوم خاک ایران با اشاره به کمبود آب در کشور گفت : حدود ۸۰ درصد آب در بخش کشاورزی استفاده می شود که بستر آن خاک است و اگر مدیریت مناسبی برای خاک اندیشیده نشود خاک نیز دچار چالش می شود بنابراین بهبود مشکل آب در کشور  بدون مدیریت خاک امکان‎پذیر نخواهد بود.

وی بر لزوم اهمیت و توجه به خاک بمنظور تداوم حیات بشری تاکید کرد و خاطر نشان ساخت : با مدیریت های خاص ، بهینه و حفاظت بر خاک می توان از تخریب و آسیب خاک جلوگیری کرد .

لینک خبر

photo_2018-04-24_21-25-02 photo_2018-04-24_21-25-10 photo_2018-04-24_21-25-27

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر