آیین بزرگداشت روز جهانی و هفته ملی خاک، با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه شهرکرد در سالن آمفی تئاتر شهید آوینی دانشکده کشاورزی این دانشگاه برگزار شد.

بعد از ظهر روز سه­ شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶، نخستین ویژه‌برنامه‌ی گرامیداشت روز جهانی خاک در استان چهارمحال و بختیاری با شعار “حفاظت از کره‌ی زمین با مراقبت از خاک آغاز گردید”،

دکتر محمدحسن صالحی رئیس دانشکده­‌ی کشاوزی دانشگاه شهرکرد در آغاز این مراسم روز جهانی خاک را تبریک گفت و ضمن تشکر از تمامی دست­ اندرکاران گرامیداشت این روز در دانشگاه شهرکرد افزود: تقارن روز جهانی خاک با میلاد با سعادت رسول مکرم اسلام، حضرت محمد (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم روز جهانی خاک ارتقا دهنده‌ی فرهنگ عمومی جامعه در مورد خاک و تبیین نقش خاک در زندگی سالم باشد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهرکرد در ادامه ضمن تبریک روز جهانی خاک و تقارن این روز با میلاد با سعادت رسول مکرم اسلام، حضرت محمد (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) گفت: خاک به‌عنوان یکی از اجزای کره‌ی زمین متعلق به تمامی انسان‌ها در تمامی نسل‌ها است و این امانت الهی باید مورد توجه قرار گیرد.

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر صفی با اشاره به  به فرمایش مقام معظم رهبری افزود: مسئله‌ی خاک از مسئله‌ی آب مهم‌تر است و خاک به‌عنوان یکی از مطهرات، سرشت انسان و اساس زندگی بشر می‌بایست بیش از پیش حفاظت شود.

در ادامه‌ی این ویژه‌برنامه موضوعات­ تأثیر خاک بر تغییر جهانی اقلیم، پسخوردها و ترسیب کربن خاک توسط دکتر فایز رئیسی و امنیت خاک توسط دکتر جهانگرد محمدی اساتید گروه علوم و مهندسی خاک دانشگاه شهرکرد و فرصت­ها و چالش­ها در توسعه­ ی باغات در اراضی شیب‌دار توسط دکتر عبدالمحمد محنت‌کش معاون پژوهش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان­ چهارمحال و بختیاری مورد بررسی قرار گرفتند.

گفتنی است با توجه به اهمیت خاک به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای طبیعت، در راستای ارج نهادن به اهمیت خاک، جلوگیری از تخریب و نابودی خاک و همچنین ضرورت بهره‌برداری پایدار از آن، ۵ دسامبر مصادف با ۱۴ آذرماه روز جهانی خاک نامگذاری شده است.

در این برنامه، تأثیر خاک بر تغییر جهانی اقلیم، پسخورد‌ها و ترسیب کربن خاک، امنیت خاک، فرصت‌ها و چالش‌ها در توسعه باغات در اراضی شیب‌دار و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی در چهارمحال و بختیاری، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

هدف از برگزاری این بزرگداشت، ارج نهادن به اهمیت موضوع خاک، ارزش اقتصادی و اجتماعی و چگونگی تولید خاک، جلوگیری از تخریب و نابودی و همچنین ضرورت بهره برداری پایدار از آن بود.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر