همزمان با ۱۴ آذر ماه جاری همایش گرامیداشت روز جهانی خاک با حضور استاندار زنجان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیران و روسای ادارات تابعه سازمان جهاد کشاورزی استان، مسولان مراکز جهاد کشاورزی، کارشناسان پهنه، ناظرین کشاورزی و سایر مسئولان استانی در سالن اجتماعات زیتون سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد.

علی رضا واعظی، مدرس و استاد دانشگاه زنجان در این همایش ضمن تشریح ساختار و کارکرد خاک به تبیین مفهوم تخریب خاک، عوامل تخریب کننده آن و راهکارهای حفاظت از خاک پرداخت و تصریح کرد: حدود ۹۹ درصد وزن خاک های استان زنجان را مواد معدنی تشکیل می دهد و میانگین بارندگی های استان یک سوم کل بارندگی های کشور است.

وی با اشاره به تدریجی بودن تخریب خاک، استان زنجان را جزو سه کانون مهم فرسایش خاک در کشور برشمرد و عنوان کرد: چرای بی رویه عامل اصلی تراکم خاک در استان محسوب می شود.

واعظی با بیان اینکه فرسایش خاک در ایران حدود سه برابر متوسط آسیا است، خاطرنشان کرد: انتشار آمار نگران کننده از میزان فرسایش خاک در کشورمان منجر به تدوین لایحه خاک در دولت یازدهم شده است.

وی در پایان لزوم فرهنگسازی و تبیین اهمیت خاک در بین آحاد جامعه را مورد تاکید قرار داد و افزود: در این راستا نشان دادن فواید عملیات مختلف حفاظت از آب و خاک مانند تغذیه آبخوان ها و کنترل فرسایش و رسوب که توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیرداری انجام گرفته است، بسیار می تواند راهگشا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر