اولین همایش استانی گرامیداشت «روز جهانی خاک» روز دوشنبه بیستم آذرماه با حضور مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌های منطقه سیستان، اساتید، صاحب‌نظران، متخصصان و دانشجویان در دانشگاه زابل برگزار شد.

در این همایش دکتر موسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل، ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان، با بیان این مطلب که «خاک» از منظر و نگاه فرهنگی، نماد تواضع و فروتنی بوده و در باور اندیشمندان شهیری همچون ابوعلی سینا به‌عنوان یکی از عناصر چهارگانه سازنده‌ی هستی شناخته‌شده است؛ بر وابستگی هستی و حیات به خاک و درنتیجه اهمیت و منزلت منابع خاک کشور، بهره‌برداری پایدار و جلوگیری از تخریب آن تأکید نمود. وی توسعه شهرها، نابودی مراتع و جنگل‌ها و آسیب‌هایی همچون آلودگی و فرسایش خاک با میزانی بسیار بالاتر از متوسط جهانی را به‌عنوان مهم‌ترین عوامل ویرانی خاک در کشور برشمرد که با توجه به مدت‌زمان طولانی لازم برای بازتولید خاک، می‌تواند تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم بسیاری بر زندگی مردم گذاشته و به معضلات زیست‌محیطی، بهداشتی و تغذیه‌ای عدیده‌ای منجر گردد.

رئیس دانشگاه زابل با تأکید بر ارتباط خاک و مواد غذایی و توجه به این نکته که نیاز بشر به غذا، وجود خاک سالم برای کشاورزی را می‌طلبد، بر برگزاری نشست‌هایی با مضمون حفظ و حراست «خاکـ» تأکید نمود و نقش چنین همایش‌هایی را در اجماع آرا و اندیشه‌ها و نیز ایجاد درک و حساسیت نسبت به لزوم برنامه‌ریزی برای نگاهبانی از سرمایه‌های خدادادی، بسیار مهم توصیف کرد.

اولین سخنرانی همایش با موضوع، «امنیت خاک و ابعاد آن» توسط دکتر علی شهریاری عضو هیئت‌علمی دانشگاه زابل ارائه شد. نماینده انجمن علوم خاک ایران در استان توجه به خاک را به‌عنوان هسته مرکزی در بحث امنیت غذایی، امنیت آب، کاهش تأثیرات تغییر اقلیم، امنیت انرژی و حفظ تنوع زیستی ضروری دانست و اظهار داشت که توجه به قابلیت و ظرفیت کنونی خاک‌ها، در نظر گرفتن خاک به‌عنوان یک سرمایه ملی، آموزش متخصصین خاک‌شناس، آموزش‌های عمومی به جامعه درزمینهٔ خاک و قانون‌گذاری در مورد حفظ و بهبود شرایط خاک‌ها، از ابعاد اصلی بحث امنیت خاک می‌باشند.

دومین سخنرانی را مهندس حسین سرگزی در خصوص تخریب اراضی و گردوغبار ارائه نمود. رئیس بخش مهندسی و مطالعات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، موضوع تخریب اراضی و عوامل آن را تشریح و به عوارض ناشی از همچون بیابان‌زایی و گردوغبار پرداخت. وی با اشاره به مطالعات انجام‌شده در این زمینه در دشت سیستان، وضعیت این پدیده را در منطقه تشریح نمود و در پایان به ارائه راه‌هایی جهت مقابله با تخریب اراضی و گردوغبار و مدیریت این پدیده‌ها پرداخت.

سخنران پایانی این همایش، عضو هیئت‌علمی و رئیس بخش آب‌وخاک مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی سیستان بود که در خصوص سیمای خاک‌های دشت سیستان سخنرانی نمود. آقای دکتر پهلوان راد به تشریح خصوصیات خاک‌های دشت سیستان و پراکنش این خصوصیات در این منطقه و نیز مقدار و پراکنش عناصر غذایی اصلی و کم‌مصرف در خاک‌های منطقه اشاره نمود و در خصوص فقر برخی عناصر در خاک‌ها که منجر به کمبود این عناصر در محصولات کشاورزی شده و می‌تواند در سوءتغذیه افراد ساکن نقش داشته باشد، هشدار داد.

در حاشیه این مراسم، دکتر محمد اله بخش معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، برگزاری این همایش یک‌روزه را نتیجه همت نماینده استانی انجمن علوم خاک ایران و همکاری معاونت آب‌وخاک سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان و معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه دانست و ادامه داد پنجم دسامبر هرسال توسط سازمان خواروبار کشاورزی (FAO) سازمان ملل متحد به نام «روز جهانی خاک» نام‌گذاری شده و امسال، شعار این روز «مراقبت از سیاره، از خاک شروع می‌شود» می باشد؛ وی هدف از برگزاری این همایش را ارج نهادن به خاک به‌عنوان سرمایه‌ای خدادادی و در معرض خطر، توجه به بایستگی‌های زیستی، اقتصادی و اجتماعی آن و نیز ارائه راهکارهای لازم برای بهره‌برداری پایدار از خاک و جلوگیری از تخریب آن دانست و این روز جهانی را بزرگداشتی دانست که اهمیت خاک و لزوم بهره‌برداری پایدار از آن را برای جوامع مختلف در سراسر جهان آشکار می‌سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر