دانشگاه خلیج فارس بوشهر در تاریخ ۱۴/۹/۱۳۹۶ از ساعت ۹ تا ۱۲صبح، نشست تخصصی بزرگداشت روز جهانی خاک برگزار نمود.

جناب آقای دکتر حسین بشارتی استاد پژوهشی موسسه تحقیقات خاک و آب ایران و دبیر انجمن علوم خاک ایران در مورد اهمیت و جایگاه خاک برای حاضران در جلسه سخنرانی نمودند. دکتر بشارتی بیان کردند که روز جهانی خاک همه ساله در ۵ دسامبر برابر با ۱۴ آذر در همه کشور ها گرامی داشته می شود. امسال ۱۱ الی ۱۸آذرماه به عنوان هفته خاک اعلام گردید. هدف از برگزاری این مراسم گسترش اهمیت خاک است که متاسفانه نسبت به آب و سایر موارد مغفول مانده است.

دکتر حسین بشارتی در همایش روز جهانی خاک در دانشگاه خلیج فارس بوشهر، افزود: سند قانون خاک بیش از ۱۰ سال است تهیه شده و در انتظار تصویب مجلس شورای اسلامی است.تصویب این قانون می‌تواند به حفاظت و جلوگیری از تخریب خاک کشور کمک زیادی کند. وی تصریح کرد: ایران علاوه بر این که از لحاظ آب و هوایی کشور خشکی محسوب می‌شود از نظر خاک کشاورزی هم جزء کشورهای فقیر است.

دبیر انجمن علوم خاک ایران گفت : ۱۸ میلیون هکتار خاک قابل کشاورزی در ایران وجود دارد که حدود ۸ میلیون هکتارش آبی است و بیش از ۹۰ درصد محصولات و مواد غذایی کشور از این میزان به دست می‌آید.

بشارتی، خاک را بستر حیات و فعالیت‌های بشر خواند و افزود: خاک بستری مناسب برای تولید محصولات کشاورزی، ذخیره گاه آب و محل دریافت مواد خام و اولیه، حافظ تنوع زیستی و ذخیره گاه بذر گیاهان و خیلی از موجودات ذره بینی است.

دبیر انجمن علوم خاک ایران، مهمترین عوامل تهدید کننده خاک را تغییر کاربری، شور شدن، فقر مواد آلی، کاهش عناصر غذایی، فرسایش آبی و بادی عنوان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر