اولین همایش روز جهانی خاک با حضور جمعی از مسئولین و کشاورزان استان هرمزگان در روز دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ در سالن اداره کل جهاد کشاورزی هرمزگان برگزار شد.

دکتر بشارتی دبیر انجمن خاک ایران ضمن تقدیر از مسئولین برگزار کننده همایش گفت:نگاه ما به خاک یک نگاه تولید محور است و در واقع نگاه متفاوتی است، چرا که خاک جایگاه و سجده گاه بشر به سوی خداوند است.

وی افزود:خاک بستر تولید محصولات کشاورزی است و در کشور ما که ۹درصد خاک آن قابل کشاورزی است، جایگاه ویژه ای دارد.

دبیر انجمن خاک ایران خاطر نشان کرد:خاک ظرف نگه داری آب در طبیعت است و آبی که در خاک ذخیره شده ۶ برابر آب های جاری بوده و در واقع خاک مخزن آب در طبیعت و بستر زندگی است و تمام فعالیت های شهرسازی و زندگی روی خاک انجام میشود.

بشارتی تصریح کرد:اگر با خاک درست رفتار نشود گرد و غبار افزایش پیدا میکند و زیست گاه ۳۰درصد موجودات زنده روی زمین به خطر می‌افتد.

باقر زاده همایی در ادامه این همایش گفت:ارزش خاک اگر بیشتر از آب نباشد، کمتر نیست و این حقیقت ما را ملزم می کند که توجه بیشتری به خاک داشته باشیم.

وی افزود:روش های جدیدی وجود دارد که می توانیم برای تهیه آب از آن استفاده کنیم اما برای تولید خاک روشی تقریبا وجود ندارد زیرا که هزاران سال زمان می‌برد تا یک سانت به خاک افزوده شود.

رییس جهادکشاورزی هرمزگان تصریح کرد:اگر همچنان از روش های گذشته و سموم و  کودهای سمی استفاده شود، خاک به سرعت نابود شده و آثار جبران ناپذیری خواهد داشت.

باقر زاده همایی بیان کرد:خاک محل نگهداری آب برای گیاه است و اگر ما نتوانیم خاک را به خوبی نگهداری کنیم، خاک دیگر توان نگهداری گیاهان را نخواهد داشت و باید کشاورزان به فکر جایگزین کردن کودهای عالی و مناسب و بی ضرر باشند.

همچنین بهروز اکرمی نیز در این همایش گفت: وقتی روزی برای یک مناسبت جهانی تعیین می شود در واقع نشان دهنده وضعیت هشدار دهنده است و امروزه خاک در وضعیت هشدار دهنده ای قرار دارد.

وی افزود:خروجی این همایش برای کشاورزان باید مثبت باشد و کشاورزان عزیز باید از این همایش نکات علمی را فرا بگیرند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار هرمزگان تصریح کرد:امیدوارم این همایش های علمی همیشه برگزار شود و این اطلاعات مفید در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

اکرمی در پایان ابراز کرد:امید است کشاورزان دیگر از سموم کشنده و آسیب زا استفاده نکنند و کودهای مناسب را جایگزین کودهای نامناسب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر