همایش گرامیداشت روزجهانی خاک با حضور اساتید، دانشجویان و مسئولان، در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۹۶ در دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.

نایب رئیس انجمن علوم خاک ایران در این مراسم، با تأکید بر اهمیت خاک بعنوان یک عنصر اساسی و تأثیرگذار در زندگی تمامی انسان‌ها، گفت: با توجه به اهمیت این موضوع از سال ۲۰۱۲ تاکنون، ۵ دسامبر هر سال به عنوان روز جهانی خاک نام‌گذاری شده و علاوه بر این، سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴ میلادی نیز بعنوان دهه خاک تعیین شده است.

دکتر محمد علی حاج عباسی با اشاره به قابل مشاهده بودن کمبود آب و آلودگی هوا؛ خاک را نعمتی دانست که متأسفانه تخریب و نابودی آن دیده نمی‌شود، در حالی که خاک با موضوعات مهمی همچون آب، هوا، غذا و بسیاری دیگر از مسائل زندگی انسان‌ها در ارتباط مستقیم قرار دارد.

عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان مدیریت‌های ناصحیح و عدم مدیریت را موجب از بین رفتن خاک دانست و با بیان کمبود خاک سالم برای کشاورزی درکشورگفت: در کشور ایران تنها ۹ درصد خاک سالم و مناسب برای کشاورزی وجود دارد و این امر به خوبی بیانگر اهمیت حفظ و حراست از خاک است.

وی با تأکید بر این که خاک یک مسئله جهانی محسوب می‌شود، افزود: تخریب فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک را باید به صورت کلی و بین‌المللی حل نمود.

نایب رئیس انجمن علوم خاک ایران، “حمایت از زیست‌محیطی منابع خاک” ، “تشویق سرمایه گذاری، همکاری فنی، سیاست، آموزش، آگاهی وگسترش درخاک” و “ترویج تحقیق و توسعه هدفمند خاک با تمرکز بر شکاف‌ها ، اولویت‌ها و همکاری براساس اقدامات مرتبط با تولید، محیط زیست و اجتماعی” را مهم‌ترین مأموریت ها در این عرصه عنوان کرد و افزود: “کمیت و کیفیت بخشی به داده‌های خاک و اطلاعات مربوطه” و ” هماهنگی روش‌ها ، اندازه‌گیری‌ها و شاخص‌های مدیریت پایدار” از دیگر مأموریت‌های مهم برای حفاظت از منابع خاک محسوب می‌شود.

حاج عباسی، بر فرهنگ‌سازی در این زمینه، همکاری و تعاون همه دغدغه‌مندان خاک، محققان، برنامه‌ریزان، سیاست‌گذاران، مجریان و کاربران این عرصه به منظور حل چالش های موجود تأکید کرد.

در ادامه این همایش اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان طی سخنرانی‌های علمی به بررسی موضوع آلودگی خاک و هزینه پاک‌سازی آن پرداختند.

قابل ذکر است: همایش گرامیداشت روز جهانی خاک با همکاری دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان و انجمن علوم خاک ایران در این دانشگاه برگزار شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر