دومین همایش بزرگداشت روز جهانی خاک در روز ۲۸ سه شنبه آذر ۹۶ در پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه برگزار گردید.

رئیس انجمن علوم خاک آذربایجان غربی گفت: ۵۰ درصد اراضی استان تحت تاثیر فرسایش خاک هستند.

به گزارش ایسنا، سپهر در دومین همایش بزرگداشت روز جهانی خاک که در محل پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه برگزارشد، افزود: ۵۰ درصد اراضی استان بخصوص جنوب استان تحت تاثیر فرسایش هستند و اجرای سامانه های هوشمند آبیاری گامی مهم در راستای حفاظت ازخاک خواهد بود.

وی اظهار کرد: فرسایش خاک در ایران دو و نیم برابر فرسایش جهانی بوده و پنج برابر بودجه عمرانی در کشور برای بهبود ساختار خاک به هدر می رود.

دبیر دومین همایش بزرگداشت روز جهانی خاک در استان با بیان اینکه برای تولید یک سانتی متر خاک به ۷۰۰ سال زمان نیاز داریم، افزود: ایران از نظر فرسایش خاک در شرایط خوبی قرار ندارد و در برخی نقاط کشور فرسایش خاک شدیدتر از مناطق دیگراست به طوری که در کل جهان یک سوم خاکها تحت تاثیر فرسایش قرار دارند.

سپهر گفت: استفاده از فاضلاب ها برای خاک بسیار خطرناک است به طوری که آلودگی آب توسط نانو ذرات قابل حذف است، اما اگر خاک آلوده شود نمی توان آن را بهبود بخشید.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم از آب فاضلابها به صورت خام استفاده و از تصفیه استفاده نکنیم هر محصولی بکاریم آلوده خواهد شد.

رئیس انجمن علوم خاک آذربایجان غربی با بیان اینکه تقویت جایگاه تشکیلاتی بخش اجرایی خاک در وزارت جهاد کشاورزی از ملزومات دیگر حفاظت از خاک است، تصریح کرد: تهیه و تدوین سند ملی آمایش سرزمین و تبیین جایگاه خاکها و اراضی کشاورزی و ایجاد ردیف اعتباری در بودجه برای خاک در این راستا بسیارکارساز خواهد بود.

وی گفت: سالانه بیش از ۱۰ هزار هکتار از خاک ما در کشور از بین می رود و در حال حاضر میزان کوه خواری و زمین خواری بالا رفته و باید جلوی آن گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر