همایش گرامیداشت روز جهانی خاک همزمان با هفته پژوهش در روز چهارشنبه مورخ ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۵ با حضور اعضاء هیات علمی، پژوهشگران و دانشجویان علوم خاک و گرایشهای مختلف کشاورزی از دانشگاههای شهید چمران اهواز، علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین، پیام نور خوزستان، آزاد اسلامی اهواز و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان در محل سالن سمینار دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز و ارائه سخنرانی و سمینارهای علمی و تحقیقاتی برگزار شد.

در ابتدای مراسم دکتر احمد لندی عضو انجمن علوم خاک ایران و رئیس شعبه استانی انجمن علوم خاک استان خوزستان ضمن خوش­آمدگویی به میهمانان، روز جهانی خاک و هفته پژوهش را به میهمانان تبریک گفتند. ایشان در ادامه مطالبی در زمینه اهمیت و ضرورت روز جهانی خاک و منابع خاک عنوان نمودند. دکتر لندی افزود: با توجه به اهمیتی که خاک در تامین نیازهای انسانی دارد، ۵ دسامبر از طرف سازمانهای جهانی به عنوان روز جهانی خاک معرفی گردید و  به همین دلیل انجمن های خاک­شناسی در نقاط مختلف جهان برنامه هایی را در دستور کار قرار داده اند تا اهمیت توجه به خاک را بیشتر نمایان کنند.

وی افزود: در این انجمن به روش­های مختلف در سطوح سنی مختلف برنامه­های آموزشی و فرهنگی  برگزار، و با برگزاری همایش­های متعدد، اهمیت، جایگاه و مشکلاتی را که ممکن است در صورت توجه نداشتن به مشکلات خاک در آینده گریبان گیر جامعه شود را گوشزد می­کنیم. رییس انجمن علوم خاک خوزستان ادامه داد: رسیدگی به مشکلات خاک در کشور یک همت همه جانبه را از سوی مسئولان اجرایی می طلبد چرا که تنها فعالیت انجمن ها نمی تواند مشکلات این بخش را برطرف کند. ایشان به رایزنی انجمن علوم خاک ایران با نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت تصویب قانون خاک نیز اشاره نمودند.

وی با تاکید بر اهمیت تصمیم گیری و اجرای آن در حوزه خاک گفت: با توجه به منابع و حاصل خیز بودن زمین ها و توسعه صنعت در خوزستان و مشکلات زیست محیطی که ممکن است در آینده گریبان گیر این استان شود، حفظ و توجه بیشتر به این بخش یک ضرورت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر