انجمن علوم خاک ایران با همکاری انجمن علمی دانشجویی و گروه علوم و مهندسی خاک دانشگاه تهران و مؤسسه تحقیقات خاک و آب، مراسم گرامیداشت روز جهانی خاک را در روز دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار نمود.

گفتنی است با توجه به اهمیت خاک به عنوان یکی از مهم­ترین اجزاء طبیعت، اتحادیه جهانی علوم خاک سال ۲۰۰۳، در راستای ارج نهادن به اهمیت خاک و جلوگیری از تخریب و نابودی آن، روز ۵ دسامبر را به عنوان روز جهانی خاک نامید. این روز جهانی، بزرگداشتی است که اهمیت خاک و ضرورت بهره‌برداری پایدار از آن را برای جوامع مختلف در سراسر جهان آشکار می‌سازد. شایان ذکر است سازمان ملل متحد نیز در همین راستا سال ۲۰۱۵ را به عنوان سال جهانی خاک‌ تعیین کرده است.
مراسم گرامیداشت روز جهانی خاک روز دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ با حضور دکتر گرجی، رئیس انجمن علوم خاک ایران؛ دکتر بازرگان، رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب، دکتر دواتگر معاون ایشان، دکتر فلاح رئیس بخش فنی_ تحقیقاتی موسسه/دبیر انجمن علوم خاک ایران و تعدادی از اعضای هیأت علمی و محققین موسسه تحقیقات خاک و آب، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، معاونت آب و خاک و انجمن علوم خاک ایران در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای مراسم، دکتر گلدان ساز رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران ضمن خوشامدگویی به مدعوین و دانشجویان، با بیان اینکه جنگل، مرتع، زراعت و باغبانی همگی منوط به خاک است و زندگی بر روی خاک بنا شده است، اظهارداشت: باید بتوانیم قدر آنچه را که داریم بدانیم و در جهت حفظ منابع خود گام های مؤثری را برداریم.

در ادامه، دکتر گرجی رئیس انجمن علوم خاک و عضو هیأت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، با تأکید بر این که جهان به این نتیجه رسیده است که اگر به خاک توجه نکند، حیات نمی تواند تداوم پیدا کند، سخنرانی خود را تحت عنوان “وظایف خاک، رسالت های ما” ارائه کرد.

وی با اشاره به نقش مدیریت پایدار خاک در امنیت غذایی، هوای سالم و تمیز، تأمین آب سالم و کافی، بهداشت و سلامت جسمی و روانی جامعه، حفاظت محیط زیست و افزایش توان اقتصادی جامعه، تأکید کرد: حفاظت و مدیریت پایدار خاک یک ضرورت برای حل بحران آب و ریزگرد است.

دکتر گرجی از اثرات مدیریت پایدار خاک در منابع طبیعی، به نقش خاک در کاهش تلفات و تنظیم چرخه آب و توزیع مناسب آن، مدیریت خاک در جنگل، استحصال بیشتر آب با افزاش تولید زیتوده، مدیریت خاک در مراتع، افزایش پوشش گیاهی، حفاظت خاک و کنترل فرسایش و کاهش رواناب و رسوب اشاره کرد.

وی ادامه داد: رسالت ما اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در مورد ضرورت مدیریت منابع خاک کشور، تقویت تشکیلات اجرایی متولی حفاظت و مدیریت خاک، تصویب و اجرای قانون حفاظت از خاک و ساماندهی مسائل قانونی و حقوقی، شناسایی منابع خاک، تهیه نقشه خاک ها با مقیاس مدیریت پذیر، راه اندازی بانک اطلاعات خاک کشور، اجرای برنامه پایش کیفیت منابع خاک، اجرای برنامه کشاورزی حفاظتی، برنامه حفاظت خاک و مهار فرسایش، رواناب و رسوب، برنامه افزایش ماده آلی خاک و برنامه اصلاح و بهبود وضعیت حاصلخیزی منابع خاک است.

در ادامه دکتر روزی طلب با مروری بر تحولات علم خاک در نیم قرن اخیر به ارائه راهکار برای مسائل پیش رو پرداخت، همچنین مهندس سرفرازی مدیرکل دفتر آب و خاک کشاورزی معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی سخنرانی خود را با عنوان “وضعیت منابع خاک کشاورزی و برنامه های پیش رو” و تهدیدهای موجود منابع خاک ارائه کرد.

این مراسم با تقدیر از کشاورز برجسته و دانشجویان کارآفرین خاکشناس، و سپس تقدیر از اساتید پیشکسوت علوم خاک کشور خاتمه یافت.