به نام خدایی که انسان را از خاک آفرید و به او دانایی داد تا ممیز خوب و بد باشد و بتواند برای گذران زندگی از نعمات طبیعی به درستی استفاده نماید. اما با پیشرفت های علمی و فناوری، بشر همواره در اثر بی­ توجهی بسیاری ازاین منابع خدادادی از جمله خاک را بر اثر مدیریت و استفاده­ های نادرست تخریب نموده است. وقتی خاک به هر صورت ممکن تخریب شود پیامدهای آن نه تنها زیان­های اقتصادی در بر داشته، بلکه باعثکاهش کیفیت مولفه هایمحیط زیستو ازجمله سلامت انسان ها می شود. معضلاتی مانند سیل های مکرر، هجوم ریز گردها و شوری خاک و آب از جمله این باز آمدهاست که تقریبا در همه جای کشور ما در حال وقوع هستند. آلودگی خاک نیز بر اثر فعالیت های صنعتی، کشاورزی و شهری باعث کاهش کیفیت خاک می شود که در بسیاری از موارد با مدیریت صحیح میتوان از خسارت های وارد شده جلوگیری و یا مقدار آن را تا حد زیادی کاهش داد. در این خصوص، نقش متخصصان خاک بسیار خطیر و قابل ذکر بوده و می توان در کردهم آیی ها و محافل علمی این موضوعات را در میان گذاشته و راهکارهایی برای حل این مشکلات به مسولان پیشنهاد می نمایند.

انجمن علوم خاک ایران هر دوسال یکبار با همکاری دانشگاه­ها، موسسات و مراکز تحقیقاتی کشور کنگره های ملی علوم خاک را برگزار می نماید که در آن مشکلات و معضلات خاک کشور در قالب ارائه مقالات، سخنرانی ها، کارگاه­ های آموزشی، گردش های علمی و غیره به بحث و تبادل نظر گذاشته می شود.

دانشگاه صنعتی اصفهان با داشتن تجربه و زیر ساخت­ های مناسب برای برگزاری این مناسبت ها، از جمله چهارمین کنگره علوم خاک ایران در سال ۱۳۷۴، افتخار دارد به منظور ارتقاء سطح علمی و فکری پژوهشگران کشور و ایجاد محیطی مناسب برای برقراری ارتباطات علمی و تبادل افکار، پانزدهمین کنگره علوم خاک ایران را نیز از ۶ تا ۸ شهریور سال ۱۳۹۶ با یاری خداوند متعال، همکاری انجمن علوم خاک ایران، و همفکری و مساعدت تمامی عزیزان متخصص علوم خاک در سراسر کشور و با شعار خاک، سلامتی ، زندگی برگزار نماید. لذا از کلیه اساتید، دانشجویان، پژوهشگران، صنعتگران، مراکز پژوهشی و صنعتی جهت شرکت در این کنگره علمی دعوت به عمل می‌آید.  از توصیه ها و پیشنهادات سازنده همه عزیزان که دغدغه خاک کشور را دارند کمال استفاده را خواهیم برد، و تقاضامندیم در این راه ما را یاری نمایید.

دبیر خانه کنگره

آدرس: اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشکده کشاورزی، گروه علوم خاک، کد پستی ۸۴۱۵۶۸۳۱۱۱

تلفن: ۳۱۳۳۹۱۳۴۷۷،            فاکس ۰۳۱۳۳۹۱۳۴۷۱          آدرس اینترنتی: soilcong15@of.iut.ac.ir

http://www.soilcong15.iut.ac.ir