کنگره ملی خاک و محیط زیست به میزبانی دانشگاه ارومیه (هشتم و نهم شهریور ماه) در سالن شهید چمران دانشگاه ارومیه برگزار شد.

مراسم افتتاحیه این کنگره با حضور دبیران علمی و اجرایی کنگره، رئیس دانشگاه ارومیه، معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی و جمعی از مسئولان سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل محیط زیست استان در دانشگاه ارومیه برگزار شد و در این کنگره بیش از ۶۰۰ نفر از مدیران ارشد اجرایی کشور، پژوهشگران و اندیشمندان حوزه خاک، آب، کشاورزی و محیط زیست، علوم پزشکی و کشاورزان پیشرو شرکت داشتند.

هدف از برگزاری این کنگره ارائه مقالات در زمینه خاک و محیط زیست و اثرات آنها بر امنیت غذا، آب و سلامت انسان و ارائه مباحث کاربردی از دیدگاه‌های مختلف مدیریت خاک و آب، سلامت غذا، جنبه‌های پزشکی و مباحث مرتبط با سلامت عمومی و مسائل زیست محیطی کشور و به ویژه آذربایجان غربی بوده است.

گفتنی است در مراسم افتتاحیه دکتر رحیم حب نقی-رییس دانشگاه ارومیه، دکتر حبیب خداوردیلو-دبیر کنگره، دکتر ابراهیم سپهر-دبیرعلمی کنگره، دکتر هادی بهادری-معاون امورعمرانی استاندار آذربایجان غربی، دکتر عیسی کلانتری-دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه، خانم شهربانو امانی- مشاور رییس سازمان محیط زیست کشور، دکتر رسول انتظار مهدی-معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی، دکتر منوچهر گرجی-استاد دانشگاه تهران و رییس انجمن علوم خاک ایران، دکتر محمدجعفر ملکوتی-استاد دانشگاه تربیت مدرس و رئیس سابق موسسه تحقیقات خاک و آب کشور، مهندس محسن سلیمانی-مسئول طرح حفاظت از تالابهای کشور به سخرانی پرداختند.

همچنین دکتر نجفعلی کریمیان-استاد دانشگاه شیراز، دکتر امیر فتوت-استاد دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر عباس صمدی-استاد دانشگاه ارومیه، دکتر ناصر علی اصغرزاد- استاد دانشگاه تبریز، دکتر حسین اسدی-استاد دانشگاه گیلان، دکتر محمدحسین محمدی- استاد دانشگاه زنجان، دکتر ایرج محبی- معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه سخنرانان کلیدی نشستهای تخصصی این کنگره بودند.

نشست‌های تخصصی در چهار پانل «شیمی و آلودگی خاک و سلامت انسان»، «مدیریت حاصلخیزی، تغذیه گیاه و بیولوژی خاک»، «پایش و مدیریت منابع خاک» و «فیزیک و حفاظت خاک و آب» در طی دو روز برگزار شد.

بنابر گزارش دکتر ابراهیم سپهر “دبیر علمی کنگره”، تا پایان مهلت تعیین شده تعداد ۶۱۵ مقاله به دبیرخانه کنگره ملی خاک و محیط زیست در ارومیه ارسال شده بود که از این تعداد، ۴۱۰ مقاله مورد پذیرش قرار گرفته و ۶۰ مورد آن به صورت شفاهی و ۳۵۰ مقاله دیگر به صورت پوستر ارائه گردید.

شایان ذکر است، علاوه بر بازدید از مقالات پوستری ارائه شده در این کنگره، از موزه طبیعی محیط زیست ارومیه و همچنین دریاچه ارومیه نیز بازدیدهای جمعی به عمل آمد.

در مراسم اختتامیه، ابتدا مهندس کریم زاده-رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در مورد مسائل خاک و آب استان سخنرانی کردند، سپس دکتر میرحسن رسولی صدقیانی-دبیر اجرایی کنگره، ضمن تقدیر از حامیان کنگره، بیانیه کنگره را قرائت نمودند و در پایان با تقدیر از مقالات برتر و سخنرانان کلیدی، از بزرگان و اساتید برتر خاک کشور (دکتر محمد بایبوردی، دکتر محمد جعفر ملکوتی، دکتر نجفعلی کریمیان، دکتر حسن توفیقی، دکتر محمدرضا نیشابوری) تقدیر بعمل آمد و از آقای دکتر علی اصغر جعفرزاده نیز که در کنگره خاک اهواز به عنوان خاکشناس برتر سال ۹۲ برگزیده شده بود تقدیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر