خاک به عنوان یک ابزار قدرتمند در بخش فرهنگ و هنر، قدمتی بسیار طولانی در طول تاریخ بشر داشته است. با این وجود متخصصین علوم خاک بیشترین توجه خود را در راستای بهینه سازی خاک در بخش کشاورزی معطوف ساخته اند. فعالیت های انجام شده توسط متخصصین علوم خاک در دهه های گذشته نشان داده است که در عمل تنها با توجه به مفاهیم علمی نمی توان توفیق چندانی در زمینه حفاظت از منابع خاک به دست آورد. بنابراین برای جلب مشارکت مردمی برای حفاظت از خاک، درهای جامعه علوم خاک باید بر روی متخصصین سایر رشته ها از جمله هنر، تاریخ، اقتصاد و جامعه شناسی گشوده شود.

در سال های اخیر مفهوم جدیدی در علوم خاک تحت عنوان “خاک و هنر” معرفی شده است. این مفهوم جدید در دو شاخه اصلی مورد توجه قرار گرفته است. از یک دیدگاه، خاک به عنوان ابزار قدرتمندی در زمینه های مختلف هنری از جمله نقاشی، سفال، کاشی و سرامیک، معماری مطرح بوده و از دیدگاه دوم، هنر به عنوان ابزاری برای انتقال دانش در زمینه علوم محیطی و آموزش همگانی برای حفاظت از منابع خاک مورد استفاده می باشد.

کنگره پانزدهم علوم خاک با رویکردی نوین به رشته علوم خاک و به منظور به منظور مردمی سازی و ایجاد بسترهای اولیه برای بالا بردن سطح اگاهی عموم از خاک و جایگاه ارزشمند آن در زندگی بشر،سعی دارد با مشارکت متخصصین و دانشجویان در رشته های مختلف هنری زمینه های جدیدی از کارآفرینی در حوزه علوم خاک و روش های جدیدی از آموزش برای انتقال مفاهیم مرتبط با خاک را به جامعه علمی و هنری کشور معرفی نماید.

لذا از تمام علاقه مندان و هنرمندان دعوت می شود  آثار هنری خود  را در قالب یکی از محورهای بخش هنری  به آدرس زیر ارسال نمایند:

artsoilcongress@gmail.com

بدیهی است که آثار به نام خود فرد و با حفظ امانت منتشر  خواهد شد . لازم به ذکر است که به پاس همکاری هنرمندان عزیز  در این مهم، به اثار برگزیده در هر شاخه هنری و  همچنین ایده های برتر جوایز ارزنده ای اهدا خواهد شد.

سایت جشنواره