جشنواره بین‌المللی خوارزمی همه ساله به‌منظور شناسایی و معرفی نخبگان و استعدادهای برتر در عرصه علم و فناوری و حمایت از آنان و برای فراهم سازی زمینه‌های لازم به منظور گسترش فعالیت‌های علمی و پژوهشی در سطح جهان برگزار می‌شود. مسئولیت برگزاری این جشنواره بر عهده مدیریت جشنواره ها و مسابقات علمی و فناوری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران است.

اهداف و سیاست‌های جشنواره
شناسایی، معرفی و حمایت استعدادهای برتر در زمینه‌های مختلف علمی و صنعتی،
ارج نهادن به مقام والای پژوهشگران، مخترعان، نوآوران و فناوران،
ایجاد بستری مناسب برای همکاری‌های علمی و فناوری بین مراکز علمی و پژوهشی داخل و خارج از کشور

محورهای پژوهشی و زمینه های علمی

محورهای پژوهشی عبارتند:
پژوهش های بنیادی
پژوهش‌های کاربردی
پژوهش‌های توسعه‌ای

اختراع و نوآوریزمینه‌های علمی مورد پذیرش درجشنواره عبارتند از : برق و کامپیوتر، زیست فناوری، محیط زیست و علوم پایه پزشکی، صنایع شیمیایی، صنایع و مدیریت فناوری، علوم پایه، علوم پزشکی ( برای شرکت کنندگان خارجی، عمران، مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات، فناوری نانو، کشاورزی ومنابع طبیعی، مکانیک ، مواد و متالورژی، انرژی‌های‌نو، هنر ومعماری ، هوافضا و مکاترونیک

ارکان اجرایی
رئیس سازمان
دبیر جشنواره
کمیته اجرایی
ارکان علمی

هیأت داوران، دانشمندان و صاحب نظران برجسته‌ کشور می‌باشند که با حکم وزیر علوم، تحقیقات وفناوری منصوب می‌شوند.
گروه‌های تخصصی، رئیس و اعضای گروه‌های تخصصی، افراد متخصص و صاحب نظرانی که با حکم دبیر جشنواره منصوب می‌شوند.

فرایند پذیرش و ارزیابی طرح‌ها
دبیرخانه جشنواره بین‌المللی خوارزمی در یک برنامه زمان‌بندی شده ، فراخوان دریافت طرح‌های داخلی و خارجی را از طریق وبگاه، مکاتبه‌های رسمی و رسانه‌های گروهی به دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و صنعتی داخل و خارج از کشور اعلام می‌دارد. به دنبال این فراخوان عمومی تمامی پژوهشگران، فناوران و نوآوران یا نمایندگان اشخاص حقوقی می‌توانند با مراجعه به وبگاه جشنواره نسبت به ثبت‌نام الکترونیکی و ارائه مشخصات فردی، اطلاعات و مستندات طرح خود اقدام و شناسه کاربری و کلمه عبور خود را دریافت نموده و با استفاده از آن، آخرین وضعیت طرح خود را پیگیری نمایند. شایان ذکر است که تمامی مراحل فرایند از ثبت نام تا ارزیابی طرح در هیأت داوران جشنواره به‌صورت الکترونیکی و با استفاده از سامانه مکانیزه طرح‌های جشنواره انجام می‌شود.
دبیرخانه جشنواره پس از پایان مهلت ثبت‌نام و تکمیل مستندات طرح‌ها اقدام به کارشناسی اولیه می‌نماید و پس از تعیین گروه، آنها را به منظور کارشناسی علمی و فنی برای گروه‌های تخصصی که متشکل از کارشناسان و متخصصان رشته مربوط است، ارسال می نماید.
طرح‌هایی که نیاز به بازدید دارند، توسط اعضای گروه تخصصی از نزدیک مورد بررسی قرار می‌گیرند. پس از ارزیابی طرح‌ها در گروه‌های تخصصی، طرح‌های برتر برای داوری نهایی و انتخاب برگزیدگان به هیأت داوران ارائه می‌شوند. هیأت داوران نیز طی جلسات متعدد از میان طرح‌های منتخب گروه‌های تخصصی، برگزیدگان نهایی را با رتبه‌بندی معرفی می‌نمایند. برگزیدگان نهایی طی مراسم ویژه‌ای با حضور رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران و دیگر مقامات و شخصیت‌های علمی و اجرایی کشور مورد تقدیر و تجلیل قرار می‌گیرند.

متقاضیان می توانند تا پایان شهریور ماه به پایگاه اطلاع رسانی www.khwarizmi.ir مراجعه و نسبت به ثبت نام الکترونیکی در سامانه جامع جشنواره های خوارزمی- جشنواره بین المللی خوارزمی اقدام نمایند

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر