رئیس انجمن علوم خاک ایران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با بیان اینکه تهدید خاک، جهانی است و کره زمین در خطر است، از بهترین راه‌های نجات کره زمین، توجه به بحران خاک و تلاش برای رفع آن عنوان کرد.

منوچهر گرجی افزود: در تمامی جهان خاک‌ها با شوری، فرسایش، آلودگی به عناصر سنگین و سرطان‌زا روبه‌رو هستند، اما در این میان وضعیت کشور ما بحرانی‌تر و نابه‌سامان است.

در حال حاضر نقشه‌های خاک کشور را نداریم، نقشه‌هایی که ۵۰ سال پیش در کشور پیشرفته تهیه شده است و اگر همین امروز شروع به تهیه آنها کنیم، ۵۰ سال زمان نیاز داریم.

وی با بیان اینکه نقشه‌های موجود با مقیاس‌های دیواری هستند و برای مدیریت بدون استفاده هستند، گفت: نداشتن نقشه به معنی نشناختن خاک‌های کشور است، ۱۰ هزار نوع خاک وجود دارد که نیازمند هزار نوع مدیریت مختلف است و در گام نخست باید آنها را شناسایی کنیم.

گرجی همچنین افزود: هزینه تهیه این نقشه‌ها یک‌هزار میلیارد تومان است که در هزینه‌های موجود در کشور ناچیز بوده، طی یک برنامه ۱۰ ساله هزینه سالانه ۱۰۰ میلیارد تومان برای تهیه این نقشه‌ها برای یک‌بار و همیشه دور از دسترس نیست.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر