رئیس انجمن علوم خاک ایران در نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سال جاری میلادی به‌عنوان سال جهانی خاک نام‌گذاری شده، خواستار تعیین متولی جدی و تشکیلات اجرایی مناسب برای حفاظت و مدیریت کیفیت منابع خاک به‌ویژه در اراضی کشاورزی شد.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران، منوچهر گرجی در این نامه خواستار تعیین متولی جدی و تشکیلات اجرایی مناسب برای حفاظت و مدیریت منابع خاک به‌ویژه  در اراضی کشاورزی، پیگیری جدی و اهتمام در تصویب فوری قانون حفاظت از خاک در مدت باقیمانده از دوره فعلی مجلس شورای اسلامی، توجه به موضوع خاک و تقویت جایگاه آن در برنامه‌های پنج‌ساله کشور و تصویب برنامه‌های مناسب درباره حفاظت و مدیریت منابع خاک در برنامه ششم اقتصادی – اجتماعی شد و آمادگی انجمن علوم خاک ایران را با بیش از ۷۰۰ نفر عضو متخصص خود در استان‌های متخلف کشور را برای هرگونه همکاری با وزارت جهاد کشاورزی و تحقق دیدگاه‌ها و نظرات عنوان کرد.

متن کامل نامه رئیس انجمن علوم خاک ایران به وزیر جهاد کشاورزی در ذیل این خبر منتشر شده است:

جناب آقای مهندس حجتی

وزیر محترم جهاد کشاورزی

با سلام و احترام و عرض خداقوت، همان‌گونه که مستحضر هستید، منابع خاک هر کشور علاوه بر اینکه بستر اصلی کشاورزی، تولید محصولات غذایی، جنگل و مرتع و فضاهای سبز هستند، از اهمیت زیادی در توزیع، ذخیره و حفاظت کمی و کیفی آب، حفاظت محیط زیست و فعالیت‌های عمرانی، صنعتی و اقتصادی برخوردارند. متأسفانه در بسیاری از نقاط جهان و به‌ویژه در کشور ما در ۱۰۰ سال گذشته این سرمایه باارزش خدادادی مورد بی‌مهری و غفلت واقع شده و از این بابت خسارت‌های زیادی را به جامع تحمل نموده است.

هم‌اکنون زنگ‌های خطر زیادی به صدا درآمده که بروز ریزگردها و طوفان‌های شن، سیل‌های مخرب، رسوبات رودخانه‌ها و مخازن، کاهش حاصلخیزی اراضی، نابودی، تخریب و تبدیل اراضی کشاورزی، تهدید بهداشت و سلامت جامعه و سایر حوادث روزافزون زیست‌محیطی، گوشه‌هایی از ان می‌باشند. اینک که سال جاری میلادی به‌عنوان سال جهانی خاک نام‌گذاری شده و به‌خصوص با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و فرمایشات رئیس جمهور محترم در مورد اهمیت و لزوم توجه به حفاظت و مدیریت خاک، استدعا داریم دستور فرمایید درمورد پیگیری و اجرای موارد زیر در سال جاری و تداوم آنها در سال‌های آینده اقدامات لازم صورت گیرد:

۱- تعیین متولی جدی و تشکیلات اجرایی مناسب برای حفاظت و مدیریت کیفیت منابع خاک، به‌ویژه در اراضی کشاورزی که فقدان آن در حال حاضر به‌عنوان بزرگ‌ترین خلاء و چالش برای حفظ و بهره‌برداری بهینه از خاک‌های کشور مطرح می‌باشد. این کار می‌تواند با ایجاد اداره‌کل مدیریت خاک در معاونت آب و خاک، با استفاده بهینه از نیروهای متخصص موجود در بدنه وزارت کشاورزی صورت گیرد که در صورت صلاحدید، پیشنهاد اجرایی آن توسط این انجمن ارائه خواهد شد.

۲- پیگیری جدی و اهتمام در تصویب فوری قانون حفاظت از خاک در مدت باقیمانده از دوره فعلی مجلس شورای اسلامی که در صورت عدم تحقق این موضوع، تصویب این قانون با تأخیر چندساله روبه‌رو خواهد شد و تداوم و افزایش خسارت‌های فعلی را شاهد خواهیم بود.

۳- توجه به موضوع خاک و تقویت جایگاه آن در برنامه‌های پنج‌ساله کشور و تصویب برنامه‌های مناسب در مورد حفاظت و مدیریت منابع خاک در برنامه ششم توسعه اقتصادی – اجتماعی، ازجمله:

– شناسایی و نقشه‌برداری منابع خاک کشور با مقیاس ۱:۲۰۰۰۰، به‌ویژه در اراضی کشاورزی و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی به‌منظور فراهم نمودن بستر لازم برای اجرای برنامه‌های مدیریت پایدار و حفاظت منابع خاک و تأمین نیازهای اطلاعاتی کاربران مختلف.

– تدوین برنامه‌های کلان ملی در راستای حفاظت و مدیریت منابع خاک از قبیل پایش مستمر کیفیت خاک‌ها، افزایش مادی آلی و ساماندهی حاصلخیزی خاک، حفاظت خک و کنترل فرسایش و تخریب، گسترش کشاورزی حفاظتی یا حداقل خاک‌ورزی حفاظتی، با استفاده از توانایی متخصصان ذی‌ربط در بخش‌های دولتی و خصوصی و تخصیص بودجه‌های مناسب و کافی برای اجرای برنامه‌های فوری، میان‌مدت و بلندمدت.

بذل توجه حضرتعالی و صدور اوامر مقتضی، موجب پیشگیری، کاهش یا رفع بسیاری از مشکلات موجود و بروز تحول مناسب در وضعیت کشاورزی و محیط زیست کشور خواهد بود. انجمن علوم خاک ایران نیز با بیش از ۷۰۰ نفر اعضای متخصص خود در استان‌های مختلف کشور آماده هرگونه همکاری لازم می‌باشد./

 لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر