سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) با همکاری TVE (تلویزیون محیط زیست) در سال جهانی خاک مسابقه فیلم کوتاه خاک را برگزار می‌کند.

خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا): آیا شما به خاک علاقه‌مند هستید؟ آیا شما یا دوستانتان کاری برای حفظ خاک انجام می‌دهید؟ آیا شما در این باره داستانی برای بازگو کردن دارید؟ آیا ایده‌ای برای ساخت یک فیلم کوتاه الهام‌بخش برای دیگران و بالا بردن سطح آگاهی مردم در ذهن دارید؟ فیلم شما می‌تواند خنده‌دار یا جدی، انیمیشن، درام یا مستند باشد.

متن اولیه و پیش‌نویس خود را ارائه دهید و می‌توانید با دریافت کمک ۳۰۰ دلاری فیلم خود را به واقعیت تبدیل کنید.

فیلم‌ها در یوتیوب TVE آپلود خواهد شد و دو فیلمی که بیشترین بازدید را از تاریخ ۱۶ اکتبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۱۵ (۲۴ مهر تا ۲۷ آذرماه ۱۳۹۴) داشته باشند، هرکدام یک‌هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا جایزه دریافت خواهند کرد.

جایزه سال جهانی خاک ۲۰۱۵

خاک غیرقابل تعویض است! برای تولید دو تا سه سانتی‌متر خاک یک‌هزار سال زمان لازم است، در حالی که هرساله ۵۰ هزار کیلومترمربع خاک، (منطقه‌ای به اندازه کاستاریکا) به‌دلیل شیوه‌های مدیریتی نامناسب، چرای بیش از حد و تغییرات آب و هوایی در دنیا نابود می‌شود. در اروپا در هر ساعت ۱۱ هکتار از خاک‌ها تحت گسترش شهرها مهر و موم می‌شود.

تخمین زده شده است که ۹۵ درصد غذای ما از خاک می‌آید، خاک ما پایه و اساس پوشش گیاهی است که ما برای تهیه خوراک، فیبر، سوخت و محصولات دارویی از آن استفاده می‌کنیم.

خاک تنوع زیستی سیاره ما را حمایت می‌کند و در حقیقت در یک قاشق خاک سالم، موجودات زنده بیشتری از تعداد انسان‌های روی زمین وجود دارند! خاک همچنین کارهای زیادی انجام می‌دهد که به چشم انسان قابل مشاهده نیست.

برای مثال، نقش مهمی را در تغییرات آب و هوایی با گرفتن کربن و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، ذخیره و فیلتر آب و تأثیر در خشکسالی و سیل‌ها ایفا می‌کند.

از آنجا که انتظار می‌رود جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۹ میلیارد نفر برسد، تاکنون با تخریب یک‌سوم خاک، فشارها بر خاک رو به افزایش خواهد بود. اگر ما از اهمیت خاک غافل شویم، قادر به پاسخگویی نیازهای نسل آینده نخواهیم بود.

پس پیش‌نویس ایده فیلم خود را ارائه دهید؛ تا ایده‌های خود را در یک ویدئوی پرشور یک دقیقه‌ای با صحبت برای خاک بسازید.

برخی پرسش‌ها و زمینه‌هایی که می توانید به آن فکر کنید:

– خاک یک منبع باارزش و غیرقابل تعویض است.

– خاک‌ها چگونه می‌توانند باعث حفظ حیات شوند؟

– مردم، جامعه و دوستان شما چه کاری برای حفظ خاک می‌توانند انجام دهند؟

– آیا شما و دوستان شما در حال حاضر کاری برای حفاظت از خاک انجام می‌دهید؟ آیا کسی را می‌شناسید که این کار را انجام دهد؟ آنها چه کار می‌کنند؟

– خاک برای برآورده کردن خواسته‌های جمعیت رو به رشد جهان تحت فشار روزافزون است، ما چگونه می‌توانیم با اطمینان از امنیت غذایی فعلی و آینده جهانی، روند تخریب خاک را کاهش دهیم؟

چگونگی ورود شما به مسابقه

به این فکر کنید که چگونه می‌توانید یک فیلم یک دقیقه‌ای درباره خاک بسازید. پیش‌نویسی درباره فیلمی که مایل به ساخت آن هستید را به TVE قبل از ۱۷ آگوست ۲۰۱۵ (۲۶ مرداد ۱۳۹۴) ارسال کنید. متن‌ها فقط به زبان انگلیسی، عربی، فرانسوی، روسی و اسپانیایی قابل قبول خواهد بود.

هیئت داوران شامل نمایندگانی از فائو، سه پیشنهاد برتر در هر رده را انتخاب می‌کنند و سپس کمک‌های مالی ۳۰۰ دلاری برای ساخت فیلم به سازندگان پرداخت خواهد شد. کمک مالی تنها به فیلم‌های ارسال‌شده تعلق خواهد گرفت.

مهلت نهایی برای ارسال فیلم‌های نهایی ۱۴ اکتبر ۲۰۱۵ (۲۲ مهرماه ۱۳۹۴) است.

فیلم‌ها روی یوتیوب TVE آپلود خواهد شد و دو فیلم برتر که بیشترین بازدید را از تاریخ ۱۶ اکتبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۱۵ را داشته باشند، یک‌هزار و ۵۰۰ دلار آمریکایی جایزه دریافت خواهند کرد.

به یاد داشته باشید شما تنها تا ۱۷ آگوست ۲۰۱۵ (۲۶ مرداد ۱۳۹۴) برای ارسال پیش‌نویس آنلاین خود زمان دارید.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر